22 marca 2023 roku Szkołę Podstawową nr 2 w Woli Rzędzińskiej odwiedzili niezwykli goście. Byli to edukatorzy programu Mobilne Laboratoria Przyszłości. Przeprowadzili oni serię warsztatów z uczniami klas 4-6 naszej szkoły. Tematyka zajęć zorientowana była na obcowanie z nowymi technologiami. Edukatorzy przeprowadzili warsztaty z trójwymiarowego druku (3D) oraz sieci neuronowych i sztucznej inteligencji.
Podczas warsztatów z druku 3D uczestnicy mieli okazję zapoznać się z (lub przypomnieć sobie) budowę drukarki 3D oraz proces drukowania trójwymiarowych obiektów. Efektem zajęć były wydruki ruchomych modeli, które każda klasa mogła zachować na pamiątkę tego spotkania. W związku z tym mamy klasowe modele jaszczurek, które jako środki dydaktyczne wzbogacą lekcję biologii. Uczniowie oglądali również gotowe modele, które powstały z wykorzystaniem sprzętu. Dzięki temu uczestnicy warsztatów znauczyli się, jak ważne jest posiadanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności przekładania własnych projektowych pomysłów na realne przedmioty.
W trakcie zajęć z sieci neuronowych i sztucznej inteligencji uczestnicy mieli okazję poznać tajniki algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu zrozumieli, jakie korzyści przynosi stosowanie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia, takich jak medycyna, transport czy edukacja. Uczniowie mogli także samodzielnie pracować z modelami sieci neuronowych, co pozwoliło im nauczyć się myślenia w sposób logiczny i analityczny.
Podczas wizyty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości mieliśmy okazję zaprezentować własne projekty. Powstały one w ramach zajęć rozwijających zainteresowania, na spotkaniach Szkolnego Koła Innovation Enjoyers - Miłośnicy Innowacji", pod kierunkiem szkolnego koordynatora programu. Projekty te obejmowały wiele różnych dziedzin technologicznych i pokazywały, jak wiele można osiągnąć dzięki kreatywności i pracy z nowoczesnymi technologiami.
Jednym z naszych projektów prezentowanych podczas wizyty były roboty jeżdżące (pojazdy) i chodzące (pies). Powstały one z podzespołów oraz zostały wyposażone w odpowiednie mechanizmy i czujniki. Roboty te były również programowane z pomocą mikrokontrolerów i specjalistycznego oprogramowania, co pozwoliło na ich precyzyjne poruszanie się i wykonywanie różnych czynności. W dalszym etapie prac będą one udoskonalane i wzbogacane w samodzielnie zaprojektowane przez uczniów i wydrukowane na drukarce 3D obudowy, które dopełnią wizualnie nasze projekty.
Innym ciekawym zaprezentowanym projektem uczniowskim były choinki mrugające diodami. Uczniowie przygotowali i zaprojektowali je również od podstaw samodzielnie w programie graficznym, wykorzystując zdobytą na zajęciach wiedzę z elektroniki, programowania oraz technologii druku 3D. Dzięki temu pokazaliśmy, że umiemy już wykorzystywać umiejętności praktyczne w połączeniu z wiedzą teoretyczną.
Nie zabrakło również informacji o naszej pracy z wykorzystaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości oraz obsłudze sprzętu audio-video. Dzięki pracy z tymi narzędziami uczestnicy nauczyli się, jak istotne jest uważne obserwowanie świata i dokumentowanie zdarzeń, które zachodzą wokół nas.
Nie zapomnieliśmy wspomnieć również o najmłodszych uczniach, którzy ze swoim opiekunem w ramach spotkań Koła Młodego Konstruktora korzystają z klocków, budując i programując roboty oraz pojazdy.
Warsztaty z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości z pewnością były dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Dzięki nim uczestnicy mogli nie tylko zdobyć nowe umiejętności, ale także zobaczyć, jak wygląda praca z najnowszymi technologiami.
Mobilne Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, która pozwala m.in. na budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics). Oby więcej takich inicjatyw w Polsce i na Świecie!
Wizyta Mobilnych Laboratoriów Przyszłości była możliwa dzięki podjętym staraniom szkolnego koordynatora programu.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Szkolny koordynator programu
Laboratoria przyszłości
Wioleta Kopek-Putała
Wirtualny spacer po szkole
Certyfikaty i dyplomy